Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/sivanmag/domains/sivanmag.com/public_html/application/controllers/Blog.php on line 87
کاربرد کامپکتورهای هوشمند برای زیر ساخت های مناسب

نشریه سیوان

(( ماهنامه خبری.تحلیلی.آموزشی.پژوهشی.فرهنگی.علمی.مهندسی.صنعتی ))

کامپکتور های هوشمند

1481 1
کامپکتور های هوشمند
کامپکتور های هوشمند

زیرسازی با کمک کامپکتورهای هوشمند

 

تکنولوژی TRIMBLEA به اپراتورکامپکتورارتعاشی غلتکی این امکان را می دهد تا از طریق صفحه رنگی ویژه ای میزان فشردگی زمین پی را مشاهده کنند.

به وسیله این دستگاه اپراتور تشخیص می دهد که کدام قسمت ها به فشردگی لازم رسیده اند و کدام قسمت ها نرم هستند و به فشردگی بیشتری نیاز دارند.بتن پایداردر مقایسه با بتن سبز از محبوبیت بیشتری برخوردار است چرا که در مدت زمان طولانی بازدهی بهتری دارد.درمورد کف و آسفالت ،بتن می بایست به نیازهای خدماتی برنامه ای بلند مدت با کمترین هزینه پاسخ دهد.اما بتن پایدار نیمی از داستان است و قسمن زیربنایی آن یعنی زمین پی که عملیات بر روی آن انجام می شود بخش اعظم قضیه برای طول عمر آن است .زمانی که قسمت زیر بنایی زیر یک اسلب درون ساختمان یا محل پارکینگ شکسته شود کارایی بتن از بین می رود.

کلمه زمین پی به خاک زیر پی اشاره دارد.زیرساز مواد کامپوزیتی ریز بین زمین پی و بتن است.مهندسین ژئوتکنیک معمولا برای بررسی شرایط خاک در محل ساختمان با صاحبین ساختمان وارد قرارداد می شوند و برخی اوقات مواد پرکننده زیر ساز و نحوه ی قرار دادن آن ها را مشخص می کنند.اما صاحبین ساختمان ها برای طراحی کف و کف سازی پروژه ها از مهندسان ساختمانی، برای مواد زیر سازی به عنوان بخشی از سیستم بتن کمک می گیرند.

پت هریسون مشاور ارشد نظام ساختمان می گوید :بر اساس استانداردهای موجود می بایست تمامی مواد زیرسازی برای یک پروژه مورد بررسی قرار می گیرد و بر اساس تجربیات پیش برویم .وی اشاره کرد که برای رفع مشکلات در موارد خاص با شرکت ژئوتکنیکال مشورت می کنند.به عنوان مثال : ممکن است ،مشخص شود که شرایط خاک برای پشتیبانی کف یا پارکینگ مناسب نباشد و طراحی یک زیرسازی فشرده کامپوزیتی با پخش بارها در یک منطقه وسیع تر مشکل را حل کند و برخی اوقات ممکن است سطح آب در یک منطقه بالا باشد و باعٍ بروز مشکلاتی برای انتخاب مصالح زیر بنایی گردد.

انواع مصالح برای زیر سازی :

برخی معتقدند اگر بتوانید سطح خاک را به سطح مورد نظر برسانید ،می توان بتن را مستقیما بر روی زمین قرار داد ودر هزینه های حمل و نقل سنگ صرفه جویی کرد.اما رسیاندن درجه تحمل ذرات به میزان مورد نیاز برای ساخت وساز بستگی به شرایط آب وهوایی دارد.هنگامی که باران می بارد تاثیرات منفی آن بر خاک و خودروها نتیجه کا را خراب می کند و ساخت وساز را با مشکلاتی مواجه می سازد.پر کردن سازگار ومناسب به ما کمک می کند تا منطقه را با محدود کردن میزان آبی که زمین را اشباع کرده است ،مدیریت کنیم.در مواردی با به کارگیری سیمان پورتلند یا خاکستر برای استحکام زیر ساخت قبل از بتن ریزی ، می توان به تثبیت خاک کمک کرد.دو نمونه مصالح درجه بندی شده ریز که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از سنگ خرد شده باز یا بسته بندی شده.

مواد سنگی باز دارای ذرات کوچکی نیستند بنا براین آب به راحتی از طریق آن عبور می کند.نمی توان لایه ای از سنگ باز را فشرده کنید اما می توانید با جابجایی سنگ ها در مکان به وسیله کامپکتور آن ها را تطبیق دهید.همچنین یک لایه از سنگ باز فقط افزایش مویرگی آب را متوقف می کند نه افزایش بخار آب را.

آب با عمل مویرگی از طریق مواد با حفره های کوچک ،بین ذرات حرکت می کند.یک روش برای کنترل حرکت مویرگی آب آب،مشخص نمودن یک لایه سنگی باز یا یک لایه سنگی بسته بر روی آن است.شما همچنین می توانید حرکت مویرگی آب و افزایش بخار آب را با قرار دادن پوشش بخار بر روی ذرات فشرده و زیر بتن مد یریت کنید.استفاده از پوشش بخار مزایای دیگری نیز دارد. در بیشتر موارد مواد سنگی بسته بندی شده مورد استفاده قرار می گیرند،چراکه از تراکم نسبتا بالایی برخوردار هستند می توانید به تراکم صد در صد دست یابید،به اندازه ای که اثر تایر یک کامیون میکسر بر روی آن به سختی دیده می شود.مصالح بسته بندی شده می بایست به صورت صفحه ای مسطح درجه بندی و فشرده شوند به طوری که بتن بتواند به آسانی بر روی زمین پی حرکت کند و منقبض شود که نتیجه آن حداقل ترک خوردگی است.

میزان ضخامت ریز دانه ها

درمناطقی با خاک فراوان می توان تا پنج فوت خاک برداشت و جایگزین آن کرد و معمولا ضخامت ریز دانه ها 4 تا 8 اینچ می باشد وبرای پارکینگ 4 اینچ توصیه می شود.ضخامت دانه ها ، برای پر کردن بر اساس مقاومت خاک زیر تعیین می شود،اما برای کاربردهای داخلی ضخامت دانه ها باید 8 اینچ باشد.در برخی موارد پر کردن و فشرده سازی به کمک یک گریدر هدایت لیزری انجام می شود.مسئولیت تعیین ضخامت و نوع پر کردن ،در یک پروژه بین مهندسین ژئوتکنیک و خدمات مهندسی مسئول ساخت بتن تقسیم می شود.و بهترین تصمیم تعامل هردوی آن هاست.

اندازه گیری میزان کامپکت (فشردگی )

غلطک نورد ،روشی برای تخمین ثبات زمین پی است که معمولا با یک کامیون 6 چرخ یا یک کامیون میکسر حاوی بتن آماده ،انجام می شود.هنگامی که این کامیون ها بر روی زمین پی حرکت می کنند ،کارکنان به دنبال نشانه هایی از عدم یکنواختی سطح وجای چرخ بر روی زمین پی هستند تا مکان هایی را که نیاز به فشردگی بیشتریا تخلیه و جایگزینی مجد د با مصالح مناسب را دارند، شناسایی کنند.

روش دیگر، شامل آزمایش چگالی هسته ای است که توسط شرکت آزمایشی انجام می شود و برای هر مکان حدود 5 دقیقه طول می کشد و تراکم خاک و رطوبت را اندازه گیری می کند و رکورد دقیقی را ارائه می دهد.اما مشکل هریک از روش ها این است که اطلاعات بسیار کمی در مورد نواحی که مورد بررسی قرار نگرفته اند را در اختیار ما می گذارد که بخش اعظمی از نواحی ساخت و ساز را شامل می شود.

اندازه گیری تراکم حین پیشبرد پروژه

به منظور دستیابی به تراکم مناسب ،دستگاهی طراحی شده است که به کامپکتور های غلتکی ارتعاشی متصل می شوند و تراکم نسبی زمین پی را حین انجام عمل فشرده سازی تخمین می زند.اپراتورهای کامپکتورها یک صفحه نمایش رنگی کد گذاری شده را داخل کابین خود مشاهده می کنند که به آن ها نشان می دهد که آیا این نواحی به میزان کافی فشرده شده اند یا نیاز به کامپکت و فشردگی بیشتری دارند و باید به میزان فشردگی بیشتری برسد و یا اینکه جایگزین شود.

دستگاه‌های جی پی اس یا ایستگاه های رادیویی، کامپکتورها را ردیابی می کنند و ازموقعیت کامپکتورها به همراه شرایط زمین پی نقشه برداری می کنند و با این کار شناسایی نواحی که در آن ها مواد نامناسب بایستی برداشته و جایگزین شوند را آسان می سازد.

بسیاری از مشخصات به دست آمده ،تعداد دفعات عبور کامپکتور را به همراه توانایی تراکم ،مشخص می کنند.هنگامی که تعداد دفعات عبور کامپکتور به درستی انجام شد و فشردگی پی زمین به حد نصاب رسید ،ماشین بر روی آن حرکت می کند.این تکنولوژی جدید ما را قادر می سازد تا به آسانی متوجه شویم که چه وقت به میزان فشردگی مورد نیاز رسیده یم و آیا این نتیجه با چند گذر یا تعداد دفعات بیشتر حاصل می شود.در هر صورت تراکم در یک منطقه پروژه یکنواخت خواهد بود.با این تکنولوژی می توان ساعت کار کارگران وپیمانکاران،ماشین ،سوخت و زمان را ذخیره کرد

هنگامی که یک پروژه آغاز می شود گام اول معمولا شامل انجام نوار تست با موادی است که قرار است در پروژه استفاده شود.این نوار نوار به وسیله غلتک یا چگالی هسته ای به منظور کالیبراسیون مورد بررسی قرار می گیرد.همچنین تغییرات صدا در نظر گرفته می شود و موجب می شودگریدرهای موتور با استفاده از سیستم نرم افزاری مشابه و سیستم های هدایتگر ،تغییرات صدا را هنگامی که آن ها مواد زیر ساز را می ریزند و کامپکت می کنند ،ثبت می کنند تا اینکه کار به طور صحیح به درجه دلخواه برسد.

اهمییت زمین پی

نشست و نشست غیر یکنواخت اسلب های بتنی مشکل جدی است هرچند اثرات منفی آن بر بتن است اما دلیل این نشست ها بتن نیست و این نشست ها ناشی از شکست پی زمین یا زیر ساز می باشد.بنابر این نصب و راه اندازی صحیح درجه کار همانقدر مهم است که قراردادن و اتمام بتن با استفاده از طراحی مخلوط مناسب.

مترجم : طاهره بی گناه

ارسال نظر

نظرات کاربران

  • مریم خلیلی
    مریم خلیلی

    عالی بود، مرسی.....

تبلیغات