Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/sivanmag/domains/sivanmag.com/public_html/application/controllers/Blog.php on line 87
درمان های نوین آلزایمر بیماری خاموش

نشریه سیوان

(( ماهنامه خبری.تحلیلی.آموزشی.پژوهشی.فرهنگی.علمی.مهندسی.صنعتی ))

درمان های نوین آلزایمر بیماری خاموش

574 0
درمان های نوین آلزایمر بیماری خاموش
درمان های نوین آلزایمر بیماری خاموش

درمان های نوین آلزایمر بیماری خاموش

داروهای دیابتی در موش های مبتلا به آلزایمر به میزان قابل توجهی باعث برگرداندن حافظه آن ها می شود.داروهای توسعه یافته می توانند برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار گیرند.دانشمندان طی یک روش سه گانه به این موضوع پی بردند ،این اولین بار است که یک داروی گیرنده سه گانه مورد استفاده قرار گرفته است که به روش های مختلفی از زوال مغز جلوگیری می کند.این دارو سه فاکتور رشد را ترکیب می کند.مطالعات نشان داده است که مشکلات مربوطظ به علامت دهی فاکتور های رشد موجب آسیب های مغزی در مبتلایان به آلزایمر می شود.با استفاده از دارویی که در اصل برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم ساخته شده است می توان به میزان قابل توجهی آلزایمر را درمان کرد.

پروفسور کریستین هولچز از دانشگاه لنکستر بریتانیا گفت که این شیوه درمان جدید ،نوید بخش درمان اختلالات مزمن عصبی مانند آلزایمر است.بیماری آلزایمر رایجترین دلیل زوال عقل است و طبق گزارشات جامعه آلزایمر که بخشی از این پژوهش را تامین می کند.

تا سال 2051 تعداد مبتلایان به آلزایمر به دو میلیون نفر در بریتانیا ،افزایش می یابد.دکتر داگ براون مدیر تحقیق و توسعه جامعه آلزایمر گفت :نزدیک به 15 سال است که هیچگونه نوآوری در زمینه درمان آلزایمر نداشته ایم و می بایست راه های جدیدی برای مقابله با آلزایمر پیدا کنیم و ضروری است که کشف کنیم آیا داروهای شناخته شده برای درمان بیماری های دیگر می تواند به درمان افراد مبتلا به آلزایمر و انواع دیگر بیماری ها ی زوال عقل کمک کند ؟ ! با این رویکرد به پژوهش می توان بسیار سریعتر به داروهای جدید و موثر برای افرادی که به آن نیاز دارند ، دست یافت.

گرچه نتیجه و فواید این داروهای سه گانه فقط در موش ها دیده شده است و مطالعات دیگر بر روی داروهای موجود دیابت مانند لیورگلوتید ،واقعا نوید بخش یافتن راهی برای درمان این بیماری است. بنابر این توسعه بیشتر این پژوهش حیاتی است .این اولین بار است که از این روش برای درمان آلزایمر استفاده می شود .این دارو ترکیبی ازداروهای آنالوگ GIP وCLP وگلوکاگون که در درمان دیابت نوع دو به کار می روند به دست می آید.

این مطالعه با استفاده از موش های PSI/APP که موش های ترانس ژنیک هستند و ژن های ترانسژیک هستند و ژن های جهش یافته انسان که باعث آلزایمر می شوند را در بدن خود دارند.

این ژن در افرادی که به طور موروثی مبتلا به آلزایمر هستند ،دیده می شود .موش های ترانس ژنیک مسن در مراحل پیشرفته عصبی درمان شده اند.

در آزمون ماز (آزمون ارزشیابی ) یادگیری و شکل گیری حافظه با این دارو به میزان قابل توجهی بهبود یافته است و همچنین سطوح پیشرفته ای از یک عامل رشد که از عملکرد سلول عصبی محافظت می کند.

کاهش میزان پلاک آمیلوئید در مغز مرتبط با آلزایمر

کاهش التهاب مزمن و استرس اکسیداتیو

کاهش میزان از دست دادن سلول های عصبی

پروفسور هولچز گفت : این نتایج بسیار امیدوار کننده ،اثرات این داروهای گیرنده چندگانه جدید که در اصل برای درمان دیابت نوع دوم ساخته شده اند را ثابت می کند.اما اثرات محافظتی-عصبی پایداری در چندین مطالعه نشان می دهد.در اینجا نشان می دهیم که یک داروی جدید سه گانه قول یک درمان بالقوه برای آلزایمر را می دهد اما بایستی آزمایش های پاسخ دوز و مقایسه بیشتری نسبت به داروی قبلی انجام شود تا بهبود اثر بخشی آن ارزیابی شود.در دیابت نوع دوم و بیماری آلزایمر ،اختلال انسولین با فرآیند های فاسد کننده مغزی ارتباط دارد.کاهش حساسیت به انسولین نیز در مغز مبتلایان به آلزایمر مشاهده شده است. کاهش حساسیت می تواند نقش مهمی در توسعه اختلالات نوروژنیک داشته باشد زیرا که انسولین یک عامل رشد با خواص نوروپروتیک است.

 

مترجم : طاهره بی گناه

 

ارسال نظر

تبلیغات